Η Ιστορία στην προσχολική εκπαίδευση: Θεωρία και πράξη

Πανεπιστημιούπολη Γάλλου

Η Ιστορία στην προσχολική εκπαίδευση: Θεωρία και πράξη

Περιγραφή/Στόχοι:

Διεθνής επιστημονική ημερίδα. Συμμετείχαν επιστήμονες από την Ελλάδα, την Ολλανδία και την Αυστραλία. Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής ήταν η Άννα Στραταριδάκη, η οποία υπηρετούσε τότε στο Π.Τ.Π.Ε. ως Επίκουρη Καθηγήτρια.

ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ:

- Άννα Στραταριδάκη (Επίκουρη Καθηγήτρια Π.Τ.Π.Ε., Πανεπιστήμιο Κρήτης): "Η Ιστορία στην Προσχολική Εκπαίδευση: Εισαγωγικές παρατηρήσεις).

- drs. Geralda Jurriaans-Helle (Έφορος, Μουσείο Allard Pierson, Amsterdam): "Τρώγοντας και πίνοντας στην αρχαία Ελλάδα".

- Alfred Vincent (Επιστημονικός Συνεργάτης, Πανεπιστήμια Sydney & New South Wales): "Ιστορία και μαγειρική: Οι τροφές των Κρητικών πριν 400 χρόνια".

- drs. Gerben de Vries (Ιστορικός, Marnix Academie, Utrecht): "Τα παιδιά μαθαίνουν Ιστορία: Μια μεθοδολογική προσέγγιση".

- drs. Therese Vrana (Ιστορικός Τέχνης, Amsterdam) και drs. Ιωάννα Ιωαννίδου (μέλος Ε.Ε.ΔΙ.Π., Π.Τ.Π.Ε., Πανεπιστήμιο Κρήτης): "Μαθαίνοντας Ιστορία μέσα από την τέχνη: μια διαπολιτισμική διάσταση".