Βασικά Στοιχεία

Δείτε περισσότερα

Κύρια επιστημονική υπεύθυνη: Christine Garbe, Professor, University of Cologne

Συντονιστής Πανεπιστημίου Κρήτης: Ευφημία Τάφα

Το πρόγραμμα δημιούργησε το 2014 ένα Ευρωπαϊκό Δίκτυο για το Γραμματισμό, μία οργάνωση ομπρέλα για όλες τις οργανώσεις που ασχολούνται με την χάραξη της πολιτικής για το γραμματισμό και της προώθησης, με βάση την Έκθεση του 2012 της Ευρωπαϊκής Ομάδας Εμπειρογνωμόνων Υψηλού Επιπέδου για το Γραμματισμό. Ο συνολικός προϋπολογισμός του προγράματος ήταν 4,008,100 Ευρώ. Ο επιμέρους προϋπολογισμός για το Πανεπιστήμιο Κρήτης ήταν 46.200,00 €.

Coordinator: Christine Garbe, Professor, University of Cologne

Local Coordinator: Eufimia Tafa

Established in February 2014, the European Literacy Policy Network (ELINET) unifies 77 partner organisations from 28 European countries (including 24 EU member states) engaged in literacy policy-making and reading promotion in Europe.

Countries involved

Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Lithuania, Malta, Netherlands, Norway, Portugal, Romania, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom

Στόχοι

Στόχος του προγράμματος είναι να συγκεντρώνει και να αναλύει πληροφορίες σχετικά με τις πολιτικές για το γραμματισμό, να διευκολύνει την ανταλλαγή τεχνογνωσίας και καλών πρακτικών για την αποτελεσματική προσέγγιση της πολιτικής και της εκστρατείας για το γραμματισμό και να υποστηρίζει τις οργανώσεις-μέλη στην εκστρατεία για την ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με τη σημασία του γραμματισμού σε ένα ευρύ φάσμα τομέων της πολιτικής.

• George Manolitsis
  • Παναγιώτα Παπούλια-Τζελέπη